4-о Световно първенство по бадминтон за глухи
СНИМКИ
България остана 4-та в отборната надпревара
Русия спечели титлата
       (20.07) На много оспорвани и драматични срещи на 4-то Световното първенство по бадминтон за глухи в София станаха свидетели зрителите в столичната зала "Христо Ботев".
       България се изправи срещу националния отбор на Япония, като в мачовете за бронзовите медали започнаха отлично за нашите след героична победа на Гергана Баръмова и Никола Тянков при смесените двойки срещу Аюми Охта и Мика Йошида. Баръмова/Тянков спечелиха първия гейм с 21:14. Във втория допуснаха загуба с 14:21, а в третия след отлична игра успяха да стигнат до успеха след 21:18.
       Българите поведоха в серията за бронзовите медали с 1:0 победи, но в следващия мач единично мъже Теодор Жеков загуби от Кохей Какиуши с 8:21 и 19:21. Резултатът в серията беше изравнен - 1:1 победи, като по регламент за определяне на победителя от двойката се играе до три победи.
В мач №3 на двойки жени Габриела Колицова загуби от Киширо Шинара с 8:21, а във втория много драматично с 22:24. След този
Нашият тим ликува след достигането си до полуфинала
двубой резултатът стана 2:1 победи в полза на Япония, като изключително решителен се оказа мач №4 на двойки мъже между Людмил Гетов/Теодор Жеков и Кохей Какиуши и Томонари Йошида. Нашите отстъпиха в първия гейм с 12:21. Изравниха резултата след 21:19 във втория, а в третия класата на японските състезатели си каза думата и те го спечелиха с 21:13.
       Световната титла спечелиха заслужено представителите на Русия, които на финала победиха Китайско Тайпе с 3:1.
       След четвъртото място в отборното класиране погледите за успешно българско представяне ще бъдат насочени към индивидуалната надпревара, където с големи шансове за медал от Световното първенство са Гергана Баръмова, Силвия Бозева, Габриела Колицова, Никола Тянков, Людмил Гетов и Теодор Жеков. Мачовете в зала "Христо Ботев" започват утре, вторник, от 10 сутринта. Финалите са в събота (25 юли).

Българите си осигуриха два медала
       (24.07) България си осигури два медала от Световното първенство по бадминтон за глухи в София. Гергана Баръмова ще играе утре от 10,00 часа полуфинал в индивидуалната надпревара, а на двойки заедно със Силвия Бозева също ще спори за място на финала. Мач за 3-4-то място няма да има и поради тази причина националите ни вече имат гарантирани два бронзови медала. В отборната надпревара в първите три дни на турнира нашите завършиха на 4-то място.
       Баръмова, която трупа победа след победа от началото на първенството, срази категорично в първата си среща днес японката Шихиро Шинада с 21:9 и 21:4. В четвъртфиналите обаче срещна сериозен отпор от рускинята Карина Хакимова. След драматичен мач, продължил 41 минути, българката стигна до победата след 22:20, 15:21 и 21:13. Съперничка на Баръмова утре ще бъде Ян-Ру Шен от Китайско Тайпе, която надигра убедително рускинята Елена Тиурина с 21:10 и 21:10.
       В турнира на двойки при жените дуетът Гергана Барамова/Силвия Бозева, който е поставен под №2 в основната схема, се класира с лекота за полуфиналите. Българките надиграха категорично след само 16 минути игра туркините Есра Ергичан и Налан Кайгин след 21:2 и 21:9. Утре в полуфиналите нашите ще се изправят срещу южнокорейките Сеонхва Йеонг и Юнкйонг Ю, които победиха с 21:10 и 21:8 украинките Богдана Губанова и Анастасия Сафронова.
Тандемът Баръмова/Бозева вече си осигури бронз

Бозева и Баръмова донесоха световна титла
Баръмова спечели бронз в синглите
Бозева и Баръмова на почетната стълбичка
        (25.07) Гергана Баръмова и Силвия Бозева донесоха титлата на България при смесените двойки от Световното първенство по бадминтон за глухи в София. Подкрепяни от невероятната публика в зала "Христо Ботев" нашите победиха с 21:9 и 21:14 на финала японките Шихиро Шинада и Мика Йошида.
       Българският дует взе по убедителен начин първия гейм с 21:9. Баръмова и Бозева започнаха да трупат преднина още с първия съдийски сигнал, а разликата постепенно набъбна до 9 точки при 15:6. Така след само 10 минути игра нашите поведоха в резултата.
       Втората част започна далеч по-равностойно. Японките поведоха са 2:0, след което Баръмова и Бозева изравниха, а при 9:7 в тяхна полза вече започнаха да изглеждат доста по-убедително на корта. Последва нов обрат и на първата почивка Шинада и Йошида вече водеха с 11:10. След почивката българките отново напипаха ритъма си и след невероятна серия от точки стигнаха до нов обрат, а при 21:14 и до победата.

Медалът е втори за България, след като по-рано днес Гергана Баръмова извоюва бронз в индивидуалната дисциплина. Олимпийската шампионка от 2009 година загуби полуфиналната си среща от бъдещата носителка на титлата Ян-Ри Шен. Талантливата състезателка от Тайпе, която преди седмица стана Световна шампиона за девойки отново в София, стигна до победата след 21:16 и 21:13. Във финала Шен отказа и мощната австрийка Катрин Нойдолт след 21:18 и 21:19, като си тръгна от София свтора световна титла.
       Страхотен финал в мъжката схема изиграха Артьом Карпов (Русия) и 17-годишният южнокореец Мейонгсо Сео. Руснакът, спечелил всички възможни титли в кариерата си, взе първия гейм с 21:14, но след това азиатецът направи невероятно завръщане и след 21:19 и 21:12 спечели заслужено титлата. В зала "Христо Ботев" за негова подкрепа бе посланикът на Южна Корея в България Шен Менг-Хо.
       Карпов все пак се окичи със златото малко по-късно. На смесени двойки световният шампион и Елена Тиурина победиха в изцяло руския финал Шохозод Гуломзода и Олга Щайгер с 22:20 и 21:11.
       Артьом Карпов взе участие и в още един финал - трети негов от общо 5 за деня. В мъжките двойки Карпов и Валери Антонов се изправиха срещу сънародниците си Михаил Ефремов и Шохозод Гуломзода.